Aut. Kloakmester

Er der i bygningsreglementet krav om rottespærre?

Aut. Kloakmester

Svar

Af bygningsreglementets bestemmelser er der krav om, at rotter hindres i at trænge ud af installationerne og ind i eller under bygningerne. Det fremgår af Bygningsreglement §71 nr.5.

Herudover er det et krav iht. Bygningsreglementet §80 Stk.3, at ubenyttede dele af en afløbsinstallation sikres mod indtrængen af rotter ved afpropning. Afpropning skal ske så tæt som muligt ved tilslutningen til den benyttede del af afløbssystemet.

Da forholdene for rotter kan variere fra byggesag til byggesag, stiller bygningsreglementet ikke specifikke krav til fx materialevalg i afløbssystemet, eller den valgte type af rottespærrer.

Derfor bør forhold angående rotter koordineres med den lokale kommune, der som myndighed kan rådgive om rotter generelt.

24 timers service

Vi tilbyder døgnservice - ring på  61 33 04 77

Kontakt og info

Åbningstider

Mandag 07:00 - 16:00
Tirsdag 07:00 - 16:00
Onsdag 07:00 - 16:00
Torsdag 07:00 - 16:00
Fredag 07:00 - 16:00
Lørdag Ring på +45 61 33 04 77
Søndag Ring på +45 61 33 04 77
Alle dage udenfor åbningstid Ring på +45 61 33 04 77
© 2020 Aut Kloak. Alle rettigheder forbeholdes

Kontakt og info

Skriv til os



Åbningstider

Mandag 07:00 - 16:00
Tirsdag 07:00 - 16:00
Onsdag 07:00 - 16:00
Torsdag 07:00 - 16:00
Fredag 07:00 - 16:00
Lørdag Ring på +45 61 33 04 77
Søndag Ring på +45 61 33 04 77
Alle dage udenfor åbningstid Ring på +45 61 33 04 77
© 2020 Aut Kloak. Alle rettigheder forbeholdes